Zpět nahoru
Zajímavá místa při Vaší dovolené

Brazílie

Vodopády Iguaçu

Vodopády Iguaçu jsou největším systémem vodopádů na světě. Obklopují je dvě přírodní rezervace: brazilský Národní park Iguaçu má rozlohu 1700 km2, argentinský Národní park s rozlohou 500 km2. Iguaçu v překladu z indiánského jazyka guaraní znamená VELKÁ VODA (a že opravdu je :)).

Vodopády Iguaçu jsou nádherným přírodním úkazem a leží na hranici Brazílie s Argentinou. Každý rok vodopády navštíví 4-5 milionů turistů. Říká se, že to jsou nekrásnější vodopády na světě. To nám také může dokázat výrok bývalé první dámy Eleanor Roosveltové, která při návštěvě těchto vodopádu zvolala – „Ubohá Niagara!“

V roce 1984 byly zapsány na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO spolu s okolním subtropickým pralesem a v roce 2011 mezi sedm novodobých přírodních divů světa.

Legenda praví, že tyto unikátní vodopády stvořil sám bůh M´boi. Každý rok mu místní obyvatelé museli přivést jednu dívku. Když měla být obětována krásná Naipí, se kterou se bůh chtěl oženit, zachránil ji v den slavnosti mladý Tarobá, který se do ní zamiloval a prchnul s ní v kanoi po řece Iguaçu. Když bůh zjistil, že oba uprchli, rozběsnil se a rozsekal řeku na kousky, což jsou právě tyto vodopády a kaskády.

Vodopády můžeme navštívit jak z brazilské, tak z argentinské strany. Často slyšíme, že je argentinská strana hezčí, ale každý musí posoudit sám.  Z argentinské strany se dostaneme přímo k přepadu největšího vodopádu Ďáblova chřtánu, kam se dostaneme po vysutých lávkách, ke kterým nás dovezou od vchodu (velmi pomalým) vláčkem a odtud už je to 1 km ke krásnému výhledu. Sotva dojdeme nakonec ke krásnému výhledu, schytáme pořádnou sprchu. Proto je dobré mít foťáky a kamery ve voděodolném obalu a na sobě mít nejlépe plavky či pláštěnku. Dále se z argentinské strany můžeme krásnou delší procházkou dostat k jednotlivým vodopádům, a že jich opravdu není málo. Na prohlídku argentinskou stranou si nechme celý den.

Z brazilské strany vidíme vodopády z jiného pohledu, ale také krásného. Opět po visutých lávkách se můžeme dostat téměř do středu vodopádů. Tady také schytáme pěknou spršku. Poté dojdeme k Ďáblovu chřtánu tak blízko, že jej vidíme zespodu. Hukot protékající vody je neuvěřitelný, a když se na chvíli zastavíme a budeme pozorovat tuto ohromnou přírodní nádheru, opravdu nás to chytí za srdce.  Překrásná duha, která se nám naskýtá při pohledu na vodopády z brazilské strany je jen třešničkou na dortu. Na prohlídku brazilské strany, popřípadě další aktivity, si nechme další celý den.

Cestou po prohlídce vodopádů můžeme narazit na různá zvířátka. Nejčastěji zde můžeme potkat medvídka quati (nosál), který se nejraději pohybuje poblíž odpadkových košů. Jeho nejoblíbenější činností je lovit zbytky jídla po turistech. Nedoporučuje se na medvídka sahat, ačkoliv to velice láká. Může být nebezpečný.

Dále můžeme narazit na různé pavouky (například pod lávkou nebo v zeleni), v řece krokodýla, na nesčetné množství nádherně zbarvených motýlů. Nás nejvíce uchvátil velký tyrkysově modrý motýl a motýl se dvěma osmičkami na křídlech. Po cestě nám občas proběhnou místní veverky a zajíci. Pokud budeme mít štěstí, můžeme narazit na jaguára či hada. A když budeme dobří pozorovatelé, můžeme také zahlédnout překrásně barevné papoušky a tukany. Pokud se nám nepoštěstí, nezoufejme a zajděme si do ptačího parku, kde je vidíme volně prolétat nad našimi hlavami. Také krásný zážitek. Procházejícího ještěra v zeleni se nebojte, neublíží vám.

Pro velké dobrodruhy doporučujeme zakoupit si jízdu na raftech a dostat se tak nejblíže k vodopádům, nebo se nechat převést na protější ostrůvek San Martín. Avšak další sprcha stoprocentně zaručena.

Část vodopádů je vysoká až 92 m, 150 m široká a až 700 m hluboká. ĎÁBLŮV CHŘTÁN se mění z poklidné na divoce dunící masu vody. která se vlévá do řeky Paraná. O kousek dál za vodopády tvoří tzv. TROJMEZÍ - hranici Argentiny, Brazílie a Paraguaye. Ve vodě můžeme vidět až 3 m dlouhé sumce.

Pokud nemáme zajištěný individuální transfer, pak se z Brazílie do Argentiny dostaneme autobusem (NEZAPOMEŇTE SI VZÍT PAS, JINAK MÁTE SMŮLU!), přejdeme hranice a nastoupíme do dalšího, přistaveného autobusu a jedeme cca 20 km. Pak pokračujeme místním vláčkem.

Na brazilské straně se můžeme ubytovat v hotelu Belmond das Cataratas, který byl postaven již v roce 1939, oficiálně však otevřený v roce 1958. Je součástí národního parku. Hotel je postaven v koloniálním stylu, má obrovský bazén, sluneční terasu a krásné pokoje s výhledem na vodopády. Pobyt v tomto hotelu je exklusivní záležitostí. Na vodopády je také výhled přímo z teras, které patří hotelu. Na argentinské straně se můžeme ubytovat v hotelu Sheraton, který je také jediným v rezervaci.


Přehrada ITAIPU 

Přehrada ITAIPU je 2. největší přehrada na světě, hned po čínské přehradě TŘI SOUTĚSKY, která stojí na řece Chang Jiang.

Ačkoliv je čínská přehrada největší vodní elektrárnou na světě, lze říci, že ji brazilská přehrada Itaipu předběhla a to díky jejímu výkonu prolité vody, kterou čínská elektrárna zdaleka tolik nepřekypuje. Elektřinu z elektrárny Itaipu využívá jak Brazílie, tak Paraguay. Obě země mají 50 % elektřiny, avšak Brazílie, jakožto mnohonásobně větší země, si od Paraguaye kupuje dalších 20 %, čili Brazílii připadne 70 % a Paraguayi 20 %.

Na její stavbu se spotřebovalo tolik betonu, že by to stačilo na postavení dálnice z Moskvy do Madridu a bohužel byla zničena velká část tropického pralesa. Spotřeba železa a oceli by vystačila na 380 Eiffelových věží. Celá stavba stála 30 miliard USD.

Výška hráze je 196 m, což odpovídá 65 patrové budově. Délka hráze měří 7,7 km.

Najdeme ji 30 km od vodopádů Foz do Iguaçu po proudu řeky Paraná.

Vodní elektrárna je také poutavou turistickou atrakcí. Denně navštíví toto zajímavé dílo až 1500 návštěvníků a to z brazilské strany, kde je vstup. Úžasným zážitkem je noční návštěva. Celá přehrada je krásně nasvícená a jedná se o opravdu uchvacující pohled na osvětlenou přehradní stěnu. Přehrada je osvětlena mnoha světlomety ve skupinách s pomalým rozsvěcováním. Tím dochází k zajímavému světelnému efektu – tzv. vlna, která osvěcuje betonovou přehradní zeď v celém rozsahu.

Krásný pohled na vodopády Foz do Iguaçu a přehradu Itaipu se nám také naskytne, pokud si zaplatíme výletní cestu helikoptérou. Je to nezapomenutelný zážitek a můžeme jenom doporučit!